Aktuality

soutěž Školní časopis roku 2023 a jeho vítězové

V pátek 24. 11. se uskutečnilo finálové kolo celostátní soutěže Školní časopis roku, kterou pořádáme už 17. sezón. Zúčastnilo se 216 redakcí školních časopisů.

Duhovka, Béda, Riegrovák, Gilotina, Šakal, GVM Listy! Tohle jsou vítězové hlavních kategorií! Podívejte se na kompletní pořadí, informace i na novém fcb soutěže https://www.facebook.com/skolnicasopisroku. 17. ročník je za námi a těšíme se na osmnácté pokračování! Děkujeme všem za účast, partnerům a školám za podporu a přízeň.

Výsledková listina 2023.pdf

FOTOSOUTĚŽ "VEČERNÍ FOTOGRAFIE" BUDE UŽ BRZY ZNÁT VÍTĚZE

Ve středu 6. prosince 2023 v 16.30 hodin se v prostorách Střední průmyslové školy stavební v Ostravě uskuteční vernisáž fotografií, na které budou vyhodnoceny nejlepší fotografie za čtrnáctého ročníku fotosoutěže Večerní fotografie. Na fotkách v galerii jsou vyobrazeny fotoobrazy z nejlepších fotografií, které budeme v tomto a v příštím roce vystavovat.

      Ekokonference 2023

V úterý 28. 11. 2023 se uskutečnil 14. ročník soutěžní Ekokonference. Pravidelně ji pro žáky 8. – 9. tříd ZŠ a víceletých gymnázií pořádá Gymnázium Olgy Havlové Ostrava.  I letošní ročník byl zaměřený na badatelské aktivity v oblasti životního prostředí. Žáci měli za úkol zpracovat v týmu, badatelskou práci na dané téma a prezentovat ji před odbornou porotou i svými vrstevníky.

Letošního ročníku se účastnilo 16 badatelských týmů, z 12 ZŠ a gymnázií Moravskoslezského kraje. Nechyběla ani práce žáků z našeho přírodovědného kroužku SK ASK ČR Břidličná.  Konkrétně družstvo ve složení Václav Repáň, Martin Volek a Jan Loukota, kteří obhajovali svou práci s názvem Znečištění potoku Polička.

Prezentaci práce i odpovědi na otázky poroty, zvládli hoši na jedničkuJ Porota se shodla na nejlepším obsahu i prezentaci práce. Protože jsou hoši, tak trochu ostřílení borci, podpořila porota raději začínající badatele. Naši obsadili, krásné 2. místo!!!

GRATULUJEME a přejeme hodně dalších úspěchů v přírodovědných aktivitách!!!


      uspávání broučků

Nezbývá než se smířit s myšlenkou, že dorazila zima. Uvědomili si to i členové SK ASK ČR Břidličná a řekli si, že musí honem, honem „Uspat broučky“! Proto ve čtvrtek 16. 11. 2023 uspořádali tradiční zábavné odpoledne, určené dětem i dospělým. Jak už je zvykem, nechyběl bohatý zábavný program plný soutěžních stanovišť. Nechybělo ani kolo štěstí, pro ty co donesli vybité baterie či rozbitý mobil, ale i závěrečné losování odevzdaných hracích karet. Pravda to nám malinko zkomplikovaly podpisy, které obsahovaly jen jméno a ne i příjmení, ale i to se s úsměvem zvládlo. Odpoledne bylo jako vždy zakončené lampionovým průvodem, ukolébavkou a tradičním ohňostrojem.

I letos se přišlo s broučky rozloučit velké množství občanů, nejen z Břidličné, ale i z okolních obcí. Vždyť jen soutěžících, kteří si odebrali lístek na zápis bodů a měli tak možnost po absolvování všech 12 stanovišť, získat sladkou odměnu a dáreček, dle svého výběru, bylo opět pře 100.

A máme zde ještě jedno, téměř neuvěřitelné číslo. Na samotném lampionovém průvodu – Posledním proletu broučků J, se rozzářilo přes 50 lampionků.

Bylo by možné ještě chvíli psát o trpělivých pořadatelích nejen z řad dospělých, ale především žáků, členů Asociace středoškolských klubů České republiky z.s., kteří se starali o hladký průběh soutěží na jednotlivých stanovištích!  Více ale napoví fotografie.

Závěrem nezbývá než popřát hezké prožití zbytku letošního roku a klidný vstupu do roku příštího! Na viděnou při jarním Probouzení broučků!


      výroba ptačích krmítek 

Na další přespávací akci ve Výměníku vyráběly děti ptačí krmítka. Měly možnost si krmítko sami složit a nakonec dozdobit podle vlastních nápadů. Před nadcházející zimou vyrobily nejen potřebné, ale i krásné výtvory. 

podzimní minipříměšťák ve výměníku

V našich klubovnách Výměník v Brně se uskutečnil další příměstský přespávací mini tábor. Děti si například užily výlet na rozhlednu, malování kamínků, halloweenský karneval nebo filmový večer. Škoda vydatného deště, který v pátek, překazil návštěvu farmy U tří koníků.

soutěž v halloweenské výzdobě

Klub ASK ČR při Obchodní akademii V Olomouci a členové jeho kroužku školního časopisu zorganizovali soutěž  o nejlepší halloweenskou výzdobu třídy.

Halloweenská party v mostě

26 hororových masek a černo-oranžová party! Klub 91 při Domově mládeže Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy, Most.


 

 


Halloweenské dýně

Středoškolský klub ASK ČR při SŠSŘ Brno Bosonohy uspořádal, nejen pro svoje členy, "vyřezávací" odpoledne. Dýní bylo naštěstí dost! A nikdo se neřízl!


 


Mladí ochránci přírody

Klub 41 Břidličná, projektový den, "Od záchranných programů k chovatelství".

přestřelka na laser game

Členové klubu ASK ze Střední školy polytechnické v Brně na Jílové vyrazili do brněnské Tron Laser Arény na laser game. Vyzkoušeli si plošinovou a dvoupatrovou arénu a prověřili nejen svého týmového ducha, ale i fyzičku. 

 


jílováci v Jungle parku

Prosluněné podzimní odpoledne  11. října 2023 si členové klubu ASK ze Střední školy polytechnické v Brně na Jílové užívali zdolávání náročných překážek pisáreckého lanového centra JunglePark.

 akvarel pro naše dobrovolníky

V rámci dalšího vzdělávání se v pátek 6.10. 2023 zúčastnily vedoucí výtvarných kroužků dalšího zajímavého semináře. Získané znalosti se jim při práci v kroužcích a klubech budou hodit.


PODZIMNÍ MINIPŘÍMĚŠŤÁK

Během podzimních prázdnin, 26. - 27. 10. 2023 se vydáme společně do přírody, za zvířaty, budeme vyrábět z přírodnin, které nám podzim přinesl, upečeme si něco dobrého a čeká nás i jedno přespání s filmovou nocí! Pro děti od 1. do 7. třídy. 

Přihlašujte se zde. 

SK ASK ČR Les Brno

Tóny znějí Lucemburkem

Pěvecký sbor Mendík, který je součástí klubu 75 při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích, vyrazil do Lucemburska. V Lucemburku, hlavním městě země, odzpíval sbor dva koncerty, z toho jeden na české ambasádě, kde došlo i na společné zpívání s lucemburským mužským sborem. 

 Kromě zpívání si sboristé ve třech dnech prohlédli památky Lucemburku a na zpáteční cestě i nejstarší německé město Trevír.

Poděkování za zázemí a výklad při prohlídce Lucemburku patří české ambasádě, zvláště Andreasi Damianidisovi.   

Objevujte, bavte se a učte se hrou. To je VIDA!

Žáci z klubu ASK při SPŠ Jílová se vydali do VIDA!,  je to zajímavé a zábavné místo. Vyzkoušeli si zde spoustu různých pokusů, technických vymožeností a dozvěděli se nové informace o fyzice, chemii nebo lidském těle.

Den v Beskydech

Středoškolský klub ASK ČR při SPŠ stavební v Ostravě se v úterý 26. 9. 2023 vydal se svými členy, studenty geodezie, do Beskyd na výlet a exkurzi v jednom.

 „A nebyl to jen tak ledajaký výlet. Naším úkolem bylo pozorovat terénní tvary a orientovat se v mapě. Terénní tvary v celé své kráse jsme si měli možnost prohlédnout z lanovky, z vyhlídky Stezky Valaška i přímo z hřebenu Pustevny - Radegast - Radhošť. Počasí jsme měli jako na objednávku, což nemalou měrou přispělo k tomu, že se nám výlet moc líbil.”  To jsou slova spokojených studentů. Akci společně se členy připravila vedoucí kroužku Ing. Lucie Švancarová. 

Chovatelská Neděle

VI. ročník Mezinárodní soutěže Mladých chovatelů uspořádala Okresní organizace Českého svazu chovatelů Bruntál ve spolupráci s Asociací středoškolských klubů České republiky v neděli 3. září 2023 v chovatelském areálu Na Poličce v Břidličné. Chovatelé soutěžili ve 12 odbornostech a do letošního ročníku se přihlásilo 58 soutěžících ze sedmi okresů ČR.

Fotosoutěž 2023

"Večerní fotografie"

Asociace středoškolských klubů a Střední průmyslová škola stavební v Ostravě pořádají již 14. ročník fotosoutěže, která je tradičně určena všem milovníkům fotografování a zejména pak středoškolákům. Podělte se tedy s námi o své výtvory a pošlete nám je na www.stav-ova.cz. Autory nejlepších fotografií odměníme věcnými cenami.

Za podpory 

Celostátní kolo soutěže mladých chovatelů 2023

Letošní celostátní kolo 55. ročníku vědomostní soutěže mladých chovatelů, se uskutečnilo ve dnech 2. - 6. 8. 2023, v prostorách Střední školy zemědělské a zahradnické Olomouc. Své znalosti si v soutěži porovnávali nejlepší mladí chovatelé z 21 okresů České republiky. 

Zúčastnilo se 9 členů chovatelského kroužku klubu ASK ČR při ZŠ Břidličná 

Naše medailové úspěchy: 

odbornost Hlodavci: 1. místo Viktorie Miková, 2. místo Ema Bajgrová

odbornost Exotické ptactvo: 2. místo Petra Volková

odbornost Kočky: 1. místo Tomáš Kůdela, 2. místo Václav Repáň

odbornost Akvaristika: 1. místo Martin Volek

odbornost Králíci: 2. místo Kateřina Jalůvková

odbornost Fretky, nutrie a činčily: 2. místo Jana Krištiaková, 

3. místo Barbora Matějková 

odbornost Ovce a kozy: 3. místo Miroslav Papcun

Všem soutěžícím patří velká pochvala nejen za skvělé výkony na soutěži, ale především za vzornou přípravu během školního roku i o prázdninách. Přejeme jim hodně dalších úspěchů v přírodovědných soutěžích a radosti z chovatelských úspěchů.   

Gyza Team zvítězil v sydney!

Přesně před týdnem se náš tým vrátil ze Sydney 🇦🇺, kde reprezentoval Českou republiku na turnaji Asia Pacific Open Championship soutěže FIRST LEGO League, a na letišti v Praze i následně před školou se mu dostalo milého přivítání od rodičů. Tým na soutěži zvítězil v konkurenci 50 dalších týmů z celého světa v jedné ze čtyř disciplín - Core Values 🏆🤝, kromě trofeje (jak jinak než z Lega) si z Austrálie přiváží nové zkušenosti i spoustu zážitků. Celá účast týmu na soutěži by se nemohla uskutečnit, nebýt podpory rodičů, koučů, školy, mnoha lidí, kteří pomohli týmu s přípravou projektu nebo s organizací cesty a pobytu v Sydney, i všech sponzorům, kteří naši cestu podpořili finančně. Všem ještě jednou patří obrovské poděkování! ❤️

Gymnázium Zábřeh, Asociace středoškolských klubů, Nadace Agrofert, Olomoucký kraj, Město Zábřeh, Nadace Skupina ČEZ, SULKO - spolehlivá okna & dveře, Nemocnice Šumperk a.s., DK mont a.s., Kardo group a.s., MAGNA Automotive Štíty s.r.o., WT-PRO Czech, s.r.o., TDK, Interna Zábřeh, ÚSOVSKO a.s., Lokotechnika s.r.o., Komfi laminators, CzechTourism, AMBROŽ Trade s.r.o., CLEANRAG s.r.o., Kyocera AVX Components Corporation, Žanda malby s.r.o., Obec Horní Studénky 

ROŽmberský zázrak pro ústecký klub

Středoškolský klub ASK ČR při  SPŠS a SOŠST Ústí nad Labem vyrazil v červnu do jižních Čech. Pravidelné akce za památkami a hlavně za sjetím Vltavy,  se zúčastnilo na 50 členů. 

Zlatý list 2023, krajské kolo moravskoslezského kraje

Krajské kolo 51. ročníku přírodovědně ekologické soutěže Zlatý list se uskutečnilo 5. 5. 2023, v areálu ZŠ Břidličná. Letos se akce zúčastnilo rovných 50 soutěžních týmů z 18 škol Moravskoslezského kraje.  Soutěžící si proběhli trať se 14 zastávkami pro všechny 3 kategorie.

 V kategorii M a S (mladších a starších) zvítězila družstva reprezentující ZŠ Břidličná a náš zdejší klub. Vítězové postupují do republikového kola soutěže Zlatý list, které se koná od 18. – 23. 6. 2023 v RS Pod Templštýnem. Budeme jim držet palce, aby se ani v národním kole neztratili!!!

Náš klub z Ústí nad Labem na cestě po severní Moravě 🚌

Členové klubu 93 při SPŠS a SOŠST Ústí nad Labem vyrazili na exkurzi do Ostravy, konkrétně do Dolních Vítkovic. Pokračovali do Štramberku a do jeskyně Šipka, následně do Rožnova pod Radhoštěm a na Pustevny kde prošli nad korunami stromů i Stezku Valašska se závěrečným skleněným skywalkem.  Na závěr si v Hranicích na Moravě prohlédli výrobu ve firmě  United Polymers, která se zabývá výrobou technických dílů z plastů, pryže a lehčených pěn, především pro automobilový průmysl.  

výstava fotografií z fotosoutěže      Můj domov Evropa probíhá v ostravě

Asociace středoškolských klubů ČR a Střední průmyslová škola stavební v Ostravě pořádají výstavu fotografií z třináctého ročníku fotosoutěže Můj domov Evropa. Výstava právě probíhá v ostravském Obchodním centru Avion Shopping park, kde bude do 27.února 2023. Poté bude převezena do Obchodního centra Forum Nová Karolína v Ostravě, kde ji můžete zhlédnout do 27. března tohoto roku.

Za podpory 

Sólo pro stále mladou dámu

Ve středu 30.11. 2022 se 60 studentů ze Střední průmyslové školy stavební v Ostravě zúčastnilo exkurze do Brna. V Brně pak navštívili hrad Špilberk, kde se konala výstava 60/sólo pro stále mladou dámu. Během exkurze se studenti rozdělili do dvou skupin. První skupina šla na komentovanou prohlídku výstavy o architektuře, kde si mimo jiné prohlédla i expozici nábytku z počátku 20. století. Druhá skupina si prohlédla hrad a vyslechla odborný výklad Ing. Kalivodové o stavebních prvcích. Pak se obě skupiny vystřídaly a následně zamířily na Zelný trh a náměstí Svobody, kde pokračoval odborný výklad o fasádních prvcích. Během dne pak studenti plnili úkoly ze zábavného testu. Ve vlaku pak proběhlo vyhodnocení a předání cen vítězům i cen útěchy poraženým.

 

Ing. Jitka Hanková

Fotosoutěž "Večerní fotografie" bude už brzy znát vítěze 

Vernisáž fotografií, která se bude konat ve středu 6. 12. 2023 od 16:30 v prostorách Střední průmyslové školy stavební v Ostravě-Zábřehu, představí nejlepší fotografie čtrnáctého ročníku. V galerii článku jsou vyobrazeny fotoobrazy z nejlepších fotografií, které budeme v tomto a v příštím roce vystavovat. Srdečně všechny zve pořádající Středoškolský klub ASK ČR při Střední průmyslové škole stavební Ostrava.uspávání broučků

Nezbývá než se smířit s myšlenkou, že dorazila zima. Uvědomili si to i členové SK ASK ČR Břidličná a řekli si, že musí honem, honem „Uspat broučky“! Proto ve čtvrtek 16. 11. 2023 uspořádali tradiční zábavné odpoledne, určené dětem i dospělým. Jak už je zvykem, nechyběl bohatý zábavný program plný soutěžních stanovišť. Nechybělo ani kolo štěstí, pro ty co donesli vybité baterie či rozbitý mobil, ale i závěrečné losování odevzdaných hracích karet. Pravda to nám malinko zkomplikovaly podpisy, které obsahovaly jen jméno a ne i příjmení, ale i to se s úsměvem zvládlo. Odpoledne bylo jako vždy zakončené lampionovým průvodem, ukolébavkou a tradičním ohňostrojem.

I letos se přišlo s broučky rozloučit velké množství občanů nejen z Břidličné, ale i z okolních obcí. Vždyť jen soutěžících, kteří si odebrali lístek na zápis bodů a měli tak možnost po absolvování všech 12 stanovišť, získat sladkou odměnu a dáreček, dle svého výběru, bylo opět pře 100.

A máme zde ještě jedno, téměř neuvěřitelné číslo. Na samotném lampionovém průvodu – Posledním proletu broučků, se rozzářilo přes 50 lampionků.